Blog
Korlátozó hidelemek beazonosítása
Mi a korlátozó hit?
Olyan gyermekkorból származó téves meggyőződések, melyek megakadályoznak bennünket abban, hogy megvílósítsuk mindazt, amit szeretnénk. Pl. azt mondjuk vagy gondoljuk, hogy “Nem vagyok elég jó.”, “Nem tudom.”, “Én ezt nem tudom megcsinálni.”, “Ez nem lehetséges.” stb.
Meg kell vizsgálni, hogy az a program, amit a szüleinktől kaptunk gyerekkorunkban az szolgál vagy korlátoz bennünket.
A korlátozó hitrendszer beazonosításának és megváltoztatásának fázisai:
- Ismerd fel, hogy milyen meggyőződéseket fogadtál el igaznak.
- Vizsgáld meg a negatív hitrendszert, amit felfedeztél magadban.
- Változtasd meg a nézőpontod az adott korlátozó hitrendszerrel kapcsolatban. Figyeld meg az érzédeid, ami miatt ragaszkodsz az adott hitrendszerhez.
- Új hitrendszer beépítése a valóságodba, amíg szokásoddá nem válik.
Azonosítsuk be a korlátozó hiteket:
Gondold végig neked milyen korlátozó hiedemeid vannak. Pl. A hobbidból nem lehet megélni. A férfiak nem sírnak. A pénzért keményen meg kell dolgozni. Nem bízhatok senkiben, mindenki csak kihasznál. A mi családunk mindig szegény volt…stb.
Végzed el a következő gyakorlatot: Végy elő egy papírt és tollat. Töltsd ki a következő mondatokat. Ne gondolkozz, írd le ami elsőre eszedbe jut.
A férfiak…
A nők….
A pénz…
Nekem kell….
Az élet….
A munka…
A gazdagok…
Mindig…
Soha…
Ezt követően válaszolj az alábbi kérdésekre. A legjobb, ha le is írjuk a válaszunkat.
- Ez az én meggyőződésem, vagy valaki mástól vettem át?
- Hogyan segít nekem ez a hit?
- Hogyan akadályoz engem ez a hit?
- Honnan tudhatom, hogy ez a hit igaz?
- Mi az új és pozitív hitem?
Hogyan írjuk át a korlátozó hiedelmeket?
1., Írd le a korlátozó hiedelmedet és alakítsd át pozitívvá. Pl. ha azt mondod, hogy “ nekem sosem ment könnyen a tanulás”. Ehelyett felírhatod azt, hogy “Megvan minden képességem ahhoz, hogy bármit megtanuljak, amit csak akarok.” Az új hiedelmet írd fel egy post-it-re és ragaszd ki olyan helyre, ahol a nap folyamán többször is látod és el tudod olvasni.
2., Bátran beszélj a korlátozó hiedelmedről egy olyan baráttal, akiben megbízol. Ő külső szemlélőként sokszor jobban látja valóban van-e alapja ennek a korlátozó hiedelemnek vagy sem. Segíthet neked felülvizsgálni a korlátozó hiedelmet.
3., Figyelj oda a gondolataidra és szavaidra, amiket önmagadnak önmagadról gondolsz vagy mondasz. Írj le minden negatív gondolatot, amik napközben jönnek és nézd meg mennyi visszatérő hasonló gondolatod van. Kezd el ezeket pozitív megerősítésekkel kiváltani.
4., A korlátozó hiedelmek megtalálása és átírása a sok téma közül az egyik, amivel a kineziológiával tudunk dolgozni. Ha van egy korlátozó hiedelem, amely nagyon negatívan hat rád, és nem tudod, hogyan távolítsd el, érdemes felkeresned egy kineziológust.
Te tisztában vagy a saját korlátozó hiedelmeiddel?
Az agy ellenáll a változásnak, akár 30-60 nap is szükséges ahhoz, hogy az új pozitív hiedelmek beépüljenek. Légy kitartó és szorgalmasan gyakorold a korlátozó hitrendszerek átírását.
Szeretnék bejelentkezni kineziológiai kezelésre: Jelentkezem
Szólj hozzá te is a cikkhez!